Seniorát

Moravskoslezský seniorát (MSS) je největším seniorátem Českobratrské církve evangelické. Zahrnuje evangelické sbory z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Po jedné stanici je možné nalézt v Brněnském a Zlínském kraji.

Jediným tolerančním sborem na území seniorátu jsou Hodslavice (1782). Druhým sborem, který zde vznikl byly Staré Hamry (dnes Ostravice), a to v roce 1885. Třetí vlnu vzniku sborů odstartovala Olomouc (1906). Samostatnou kapitolu tvoří historie sborů, na jejichž území existovala německá evangelická církev, např. Suchdol nad Odrou.

Během minulého století se složení seniorátu měnilo. Sbory Hrubá Vrbka, Valašské Meziříčí, Prusinovice, Rusava, Střítež nad Bečvou byly při reorganizaci církve v roce 1954 přesunuty do Východomoravského seniorátu. Sbor Košice - Užhorod zanikl za Slovenského štátu v roce 1939. A filiální sbor v Písařově se stal v roce 1956 kazatelskou stanicí sboru v Králíkách. V roce 1999 došlo ke spojení dvou ostravských sborů. Od ledna 2009 se sbor v Rýmařově stal kazatelskou stanicí Šumperka.

Rozloha seniorátu je 11 154 km², zahrnuje 25 sborů, které mají dohromady 11 747 členů.


Mapa sborů seniorátu